Na založení rodiny musíte být připraveni a zvolit vhodnou finanční strategii. Je samozřejmé, že mladí lidé po škole nikdy nemají peněz nazbyt. Výše absolventského platu není nijak vysoká a přitom je zapotřebí tolik věcí. Jen málokdo končí studium s tím, že mu rodiče okamžitě předají klíče od vlastního bytu. V některých rodinách sice takové situace nastávají, ale daleko běžnější jev je, že se alespoň částečně musí mladí lidé na financování vlastního bydlení podílet sami. A to i přesto, že jim rodiče nějakou částku na koupi bytu nebo rekonstrukci přispějí. Určitě je to daleko rozumnější, než kdybyste chtěli bydlet v podnájmu. Ceny pronájmů jsou dost vysoké a když uvážíte, že platíte za něco, co nikdy nebude vaše, je to celkem škoda. Stejnou sumu můžete totiž investovat do splátky půjčky a tím se časem propracovat k tomu, že uvedená nemovitost postupně přejde do vašeho osobního vlastnictví. Přemýšlet o tom, že si na byt či dům našetříte peníze také není dvakrát efektivní řešení, to byste totiž museli šetřit několik desítek let. Z toho důvodu se snaží řada lidí financovat vlastní bydlení půjčkou, kterou jste schopni v průběhu dalších let bez problémů splatit. Vzhledem k tomu, že existuje nespočet úvěrových produktů určených pro koupi bytu nebo domu, je dobré se s rozsáhlou nabídkou trhu nejprve seznámit. Snadněji si tak dokážete vybrat půjčku odpovídající vašim osobním potřebám.
Půjčka pro mladé rodiny
Mladí lidé po svatbě to nemají s financemi právě jednoduché. Kromě základního rozhodnutí, kde a jak budou bydlet, se musí dohodnout na domácím rozpočtu. Jen samotné pořízení bytu nebo domu stojí nemálo peněz a k tomu je třeba zařídit i domácnost. I na její vybavení si mladí lidé kolikrát berou spotřebitelskou půjčku, takže celkový rozpočet mladé domácnosti je dost výrazně zatížen několika splátkami půjček a úvěrů. Pro financování vlastního bytu nebo domu se nejlépe hodí klasické bankovní hypotéky, které mají již předem podmínky nastaveny tak, aby odpovídaly možnostem mladých lidí. Dlouhodobým splátkám je přizpůsobena i výše úrokové sazby, která se ale i u dalších finančních institucí zásadně liší. Kromě bank půjčku na bydlení poskytují i různé stavební spořitelny a nebankovní společnosti. Vzhledem k tomu, že i stát se snaží mladým lidem do začátku pomoci, přichází s úvěrovým programem, díky němuž můžete na půjčce na bydlení ještě více ušetřit. Například určitá částka se vám odečte při narození dítěte. Dále se stát snaží o to, aby půjčky na bydlení byly snadno přístupné všem lidem do 36 let věku. Z toho důvodu také letos různé hypoteční programy na bydlení snížili výši nezbytné jistiny, kterou musíte při žádosti o hypotéku složit. Tím pádem na půjčku na bydlení dosáhne větší procento mladých lidí a vidina vlastního nového bytu je více reálná. Avšak při žádosti o běžnou bankovní hypotéku si musíte současně uvědomit, že pro ni platí stejná pravidla jako pro každou jinou bankovní půjčku. To znamená, že i žadatelé o bankovní hypotéku jsou nejprve prolustrováni v registru dlužníků a poté dle výše jejich příjmů je stanovena jejich bonita. Pokud nemáte stálé zaměstnání nedostáváte dostatečně vysoký plat a na bankovní hypotéku můžete zapomenout. Avšak i v této situaci se nemusíte vzdávat vlastního bydlení. Pořád si u nebankovní společnosti můžete vzít půjčku.
Půjčka na bydlení
Ne všichni mladí lidé jsou na tom tak, že bez problému dosáhnou na klasickou bankovní hypotéku. Pokud ještě nemáte dobrou pracovní pozici a teprve se zaučujete, i tato skutečnost se do žádosti o půjčku promítne. Řada mladých ale daleko častěji narazí na problém, jak složit jednorázově v bance sumu sloužící jako jistina pro poskytnutou půjčku. Její výše se zpravidla odvíjí od hodnoty kupované nemovitosti, ale i tak představuje několik set tisíc korun. Představa, že takovou částku dokážete v minulosti našetřit ze studentských brigád je celkem nereálná. Takže buďto se najde řešení v rámci rodiny a nebo se nabízí další možnost půjčky. Avšak tuto formu půjčky mladí lidé volí zejména u nebankovní společnosti, kde je její dostupnost poměrně snazší. Avšak je třeba zohlednit i výši úrokové sazby a dobu splatnosti. Také je otázka, zda konkrétní banka, která posuzuje vaši žádost o hypotéku dokáže tuto skutečnost akceptovat. Přeci jen to je další půjčka jejíž splácení vás může přivést do nemalých problémů. Avšak u nebankovní společnosti se nabízí možnost individuálního řešení, a tak záleží také na tom, jaké podmínky si dokážete konkrétně vyjednat.
Nebankovní dlouhodobá půjčka
Kromě toho, že se na úvěrovém trhu běžně shledáte s půjčkami na bydlení a každá z nich se vás snaží přesvědčit o svých přednostech, můžete koupi bytu nebo domu financovat v podstatě jakoukoli neúčelovou půjčkou. Ta se hodí zejména za situace, že třeba máte záznam v registru dlužníků nebo jste navíc v exekučním řízení a z toho důvodu vám žádná banka není ochotna peníze půjčit. Schválení bankovní hypotéky také předpokldádá zcela precizní platební morálku, takže pokud jste se již v minulosti dostali do vážných finančních problémů, může to vaši půjčku ohrozit. Máte-li tedy někde nějaký vroubek, je možná lepší popřemýšlet o jakékoli nebankovní půjčce. Avšak předem počítejte s vyšší úrokovou sazbou a jinými podmínkami splácení než u klasické půjčky na bydlení. Taková půjčka se možná hodí spíš na rekonstrukci, pokud si vystačíte jen s několika stovkami tisíc a nebudete hned požadovat milion korun. Je také otázka, za jak dlouho jste schopni půjčku splatit. Jelikož každá půjčka na bydlení představuje závazek na několik let, je dobré pečlivě uvážit své možnosti a teprve na ně aplikovat vhodnou půjčku. Nikdy se nepouštějte do rizik, které by mohly vážně splácení půjčky ohrozit. Avšak u každé dlouhodobé půjčky máte v průběhu jejího splácení možnost půjčku refinancovat, případně využít konsolidace půjček. Touto formou jistě výrazně ulevíte už tak dost zatíženému mladému rodinnému rozpočtu.
Všechny mladé rodiny mají možnost žádat půjčku na rekonstrukci nebo koupi nového vlastního bydlení. Jelikož se podmínky splácení u jednotlivých poskytovatelů značně liší, vždy můžete nalézt půjčku, která bude ochotna akceptovat vaše individuální potřeby.