Půjčka od soukromníka

Nechtějí vám nikde půjčit peníze? A vy byste je právě teď tolik potřebovali? Věřte, že v tom nejste sami. Ono to možná na první pohled vypadá, že vám dají půjčku na každém rohu, ale reklamní slogany často matou. Všude slibují půjčku bez úroků a doslova zadarmo, ale nic už vám neřeknou o tom, za jakých podmínek vám ji poskytnou. Proto jsou žadatelé o půjčku mnohokrát nemile překvapeni když přijde na věc, že nemohou naplnit podmínky pro schválení úvěrové žádosti a půjčka je jim z nějakého důvodu zamítnuta. Když pak pokoušíte osud a zkoušíte jednu půjčku za druhou, i zamítnuté žádosti jsou zaznamenány v registrech a vy stále více zapadáte do negativního světla. Potenciální věřitelé na vás pak pohlíží s nedůvěrou a šance na půjčku tak rapidně klesá dolů. Pro některé úvěrové společnosti je pro schválení půjčky zpravidla rozhodující jen náhled do registru dlužníků, jinde ještě vzejde požadavek na vaše příjmy či poskytnutí záruky splacení. Samozřejmě, že rozhodující je i výše poskytovaného úvěru. Dá se říci, že malé půjčky, tzv. mikropůjčky nemají tak striktní podmínky jako úvěry v řádu desítek či stovek tisíc korun. Jak si tedy poradit, když nemůžete narazit na vhodnou půjčku?

Chci půjčku

Půjčka v bance

Mnoho lidí při pomyšlení na půjčku okamžitě utíká na pobočku své banky a žije v domnění, že když zde má vedený běžný účet, není důvod, proč by vám banka půjčku neposkytla. Jenomže tak jednoduché to není. Půjčky jsou sice bankou poskytovány na základě založeného běžného konta, ale to automaticky neznamená, že vám dají jakýkoli úvěr. Nejprve musíte podat žádost a projít náročným zdlouhavým administrativním procesem obnášející lustraci vaší osoby v centrálním registru klientských informací a doložení potvrzení o příjmu nejlépe z trvalého zaměstnaneckého poměru. Veškeré varianty těchto priorit snižují možnost úspěšného schválení půjčky na minimum. To znamená, že když jste vedeni v registru dlužníků, máte na krku exekuci, jste v insolvenci, momentálně nezaměstnaní, v důchodu, na mateřské nebo studujete, banka vás ohodnotí tak nízkou bonitou, jejíž výše je pro schválení úvěru nedostačující. A přitom nejste žádná výjimka. Stačí abyste měli další nesplacené závazky, vysokou hypotéku na bydlení, spotřebitelskou půjčku a banka usoudí, že je míra zadluženosti vaší osoby natolik vysoká, že by splátka další půjčky mohla být velkým rizikem. Tento fakt může vyvrátit snad jen zástava majetku v adekvátní hodnotě vzhledem k půjčce.

Nebankovní půjčka pro každého

Neúspěšní žadatelé o bankovní půjčku pak vsází veškeré své naděje na nebankovní půjčku, která nemá pro schválení tak přísná kritéria. Zde na půjčku dosáhnou i žadatelé se záznamem v registru dlužníků nebo osoby bez doložení příjmu. A to i za cenu, že je zákonnou povinností každé úvěrové společnosti předem si ověřit platební schopnost žadatele. Nebankovní společnosti se totiž snaží vždy zohlednit individuální možnosti klienta, a tak i když máte záznam v registru dlužníků, ale všechny své závazky uhrazeny, případně jejich splácení nijak nenarušuje váš zaběhnutý rozpočet, pak nad vámi mohou přimhouřit oko a půjčku vám přiklepnou. Stejně i co se týče příjmů. Některé nebankovní společnosti jsou ochotny akceptovat jakékoli pravidelné měsíční příjmy, může se tedy jednat o krátkodobou brigádu, výplatu nemocenské, podpory v nezaměstnanosti, sociálních dávek, mateřské, rodičovského příspěvku, důchodu, atd. Tím pádem se nebankovní půjčka stává snadno dostupnou pro široký okruh žadatelů, začínajících podnikatelů nevyjímaje.

Sjednat půjčku

Půjčka od soukromníka

Určitou alternativou nebankovních půjček je půjčka od soukromých osob, kterou využívají zejména lidé, kterým standardní podmínky úvěrových společností buďto vůbec nevyhovují nebo je z nějakého důvodu nedokážou naplnit. Soukromá osoba je vlastně investor, který má volné finanční prostředky a ty se snaží nějakým způsobem zhodnotit. Úroky v bance mu připadají příliš nízké na to, aby tam jeho peníze jen tak ležely a tak se pro něj půjčka druhé osobě stává investicí. Půjčené peněžní prostředky navýšené o příslušný úrok se mu v předem sjednané době opět vrátí zpět. Půjčka od soukromníka má tedy spoustu předností pro obě strany a přijde-li taková nabídka, častokrát není jediný důvod ji odmítnout. Soukromý investor vám může půjčit kolik budete chtít, výše úvěru není nijak omezena. Podle hodnoty půjčky jsou pak stanoveny i podmínky splácení. Je celkem samozřejmé, že jen pár tisícikorun si půjčíte za daleko jednodušších podmínek, než několik desítek či stovek tisíc korun. V takovém případě je vyžadováno ručení, které může mít i podobu nějaké jistiny. Ta bývá často součástí smlouvy o půjčce a je v ní jasně uvedeno kolik a v jaké době máte splatit. Jistina může mít podobu cenného papíru a poskytuje dostatečnou právní ochranu oběma stranám, tedy dlužníkovi i věřiteli. Jistina má zákonem jasně dané náležitosti, které je však nutno dodržet, aby nebylo možno smlouvu zpochybnit. V případě, že nemáte další osobu, která by se zaručila za půjčku či nemáte ani žádný vhodný majetek k zástavě, je právě cenný papír ideálním prostředkem k zajištění celé půjčky. Pokud tedy potřebujete půjčit peníze a máte problém se schválením úvěrové žádosti, můžete využít této možnosti a získat tak potřebné finanční prostředky.

Dříve než si sjednáte půjčku od soukromníka a podepíšete smlouvu o půjčce, nejprve si danou osobu řádně prověřte. Poptejte se známých v okolí na zkušenosti, na různých diskuzních fórech a teprve na základě relevantních informací se rozhodujte. Do budoucna si tak ušetříte případné nemalé problémy.