Máte studium za sebou a rádi byste vykročili do života tou správnou nohou? Pak budete v prvé řadě potřebovat střechu nad hlavou. Období internátu, studentských kolejí či společného podnájmu s kamarády jste si jistě v posledních letech užili dost a právě teď nadešla chvíle na pořízení vlastního bydlení. Marně přemýšlíte, kde na něj ale vzít? Koupě bytu nebo financování domu opravdu není právě levná záležitost a kdybyste měli šetřit z platu absolventa, nedočkali byste se bydlení ani do důchodu. Někteří mají to štěstí, že jim v začátcích samostatného života pomohou ještě rodiče a do bydlení vlastních potomků investují nějakou korunu. Máte-li dobrou pracovní pozici a vidinu slušných příjmů, hravě pak dokážete po několik let utáhnout hypotéku. Určitě bude levnější než pronájem, kdy platíte v podstatě velmi podobnou sumu za něco, co nebude nikdy vaše. Peníze tak letí oknem, místo aby se vás držely. Pokud přemýšlíte o vlastním bydlení, jistě se také budete zajímat o možnost různých druhů půjček či státního příspěvku mladým na bydlení. Chcete vědět, jak pořídit vlastní byt co nejlevněji?
Půjčky na bydlení od státu
Státní program na bydlení pro mladé existuje již dlouhou dobu, ale pro mnoho zájemců není příliš atraktivní. Prvním předpokladem úspěšného schválení žádosti je založení rodiny. Samostatně žijící osoby na klasickou půjčku na bydlení zpravidla nedosáhnou. Doposud stát půjčoval mladým lidem maximálně něco kolem půl milionu korun, s obvyklou bankovní úrokovou sazbou a zájem o tuto půjčku byl příliš malý. Z toho důvodu se ministerstvo rozhodlo částku navýšit a celou půjčku učinit pro žadatele více atraktivní. Podle nových změn by stát chtěl pomoci mladým do začátku částkou dvou milionu korun na výstavbu rodinného domu a přibližně jedním milionem na koupi vlastního bytu. Ovšem taková půjčka je určena jen rodinám s nejméně jedním dítětem do šesti let a navíc je omezena věkovou hranicí žadatelů 36-ti let. Naplnit podmínky půjčky na bydlení od státu nedokáže jen tak každý, a tak se lidé zajímají i o jiné možnosti. Zde se nabízí možnost klasické nebankovní půjčky, kterou můžete použít na cokoli, tedy i na financování vlastního bydlení.
Nebankovní půjčky na bydlení
Pro půjčku nemusíte chodit jen do banky, i nebankovní subjekty nabízí rozsáhlé možnosti financování vlastního bydlení. Chcete-li si pořídit byt nebo rekonstruovat dům, můžete si vzít přímo nebankovní půjčku na bydlení nebo sjednat jakoukoli neúčelovou nebankovní půjčku. Záleží také na to, kolik peněz vlastně potřebujete a jaká půjčka je pro vás v konečném výsledku výhodnější. Všeobecně platí, že půjčky určené přímo na financování bydlení jsou o něco málo levnější než běžný úvěr na cokoli. Z toho důvodu je určitě dobré se nejprve seznámit s nabídkou trhu a zjistit, jaké jsou možnosti. Než se pro konkrétní půjčku rozhodnete, pečlivě uvažte své reálné možnosti a vše si dobře propočítejte. Uvědomte si, že závazek budete splácet několik let, proto se vyplatí před podpisem si řádně prostudovat úvěrovou smlouvu. S výběrem nejlepší půjčky vám velmi dobře pomůže online srovnávač půjček, kde po zadání vámi požadovaných kritérií se ihned zobrazí rozsáhlý seznam bankovních i nebankovních půjček na bydlení aktuálně dostupných na trhu. Snadno si tak navzájem porovnáte jednotlivá kriteria, podle kterých se půjčky liší.
Půjčka bez kontroly registru dlužníků
Splnit podmínky bankovní půjčky na bydlení je pro některé žadatele nepřekonatelnou překážkou. I v tomto případě musíte projít lustrací v registru dlužníků a mít za sebou bezchybnou finanční minulost. Exekuce nebo jen nesplacené další závazky snižují vaši bonitu na úplné minimum. Získat půjčku na bydlení také vyžaduje dostatečné příjmy, takže pokud jste momentálně bez stálého zaměstnání a dobrou práci teprve hledáte, jen těžko dokáže banka takovou skutečnost akceptovat. Všechny tyto okolnosti pak vedou mladé lidi k tomu, že se poohlížejí po možnostech nebankovní půjčky, která nemá tak přísná kriteria jako banky. Ale i tak platí, že na nebankovní půjčku automaticky nedosáhne každý. Každá společnost má zcela jiné podmínky, proto musíte hledat a zvolit takovou, která vyhovuje právě vám. Některé společnosti půjčují na rekonstrukci bytu či domu nebo poskytují přímo půjčku na pořízení vlastního bydlení. Ovšem za takovou půjčku zaplatíte podstatně víc, než u klasické bankovní hypotéky. Maximální obezřetnost je tedy na místě, abyste se zbytečně nezadlužili a díky půjčce nedostali pak celou rodinu do svízelné finanční situace. Nebankovní půjčka může být dobrým řešením, pokud jste například vedeni v registru dlužníků, ale příjmy máte natolik vysoké, že měsíční splátky v pohodě utáhnete.
Půjčka se zástavou
Pokud přemýšlíte o koupi bytu či domu za pomoci půjčky, můžete zvolit takovou společnost, která poskytuje půjčky se zástavou. Tím se podstatně navýší bonita žadatele a úspěšné schválení úvěru je na dosah. Ručení za půjčku může mít různou formu. Jednak lze ručit další osobou tedy spolužadatelem o půjčku nebo budete ručit nemovitostí. Některé společnosti využívají jako záruku splacení nemovitost, jejíž koupi chcete půjčkou financovat anebo lze ručit i jinou nemovitostí. Avšak ani ta nemusí být ve vašem výlučném vlastnictví. Stačí když budete mít písemný souhlas majitele, že daný objekt slouží jako záruka splacení za danou půjčku. Společnosti pak zpravidla poskytnou půjčku přibližně do 60 % odhadní ceny, ovšem tyto hodnoty se značně liší firma od firmy. Ručení nemovitostí se tak velmi často využívá v rámci rodiny, kdy je snazší na půjčku dosáhnout. Také je třeba zmínit to, že nebankovní společnosti posuzují každou žádost o půjčku dle individuálních okolností klienta a je možno si vyjednat podmínky splácení dle svých vlastních potřeb. U každé půjčky na bydlení je však třeba zohlednit její úrokovou sazbu a dobu splatnosti.
Možnosti státní půjčky pro mladé na bydlení se mění rok od roku, proto je vždy dobré sledovat aktuální nabídku. Vzhledem k tomu, že půjčkou na bydlení berete na sebe závazek na několik let, vše si řádně propočítejte a zvažte své reálné možnosti.