Oddlužení neboli osobní bankrot je často posledním způsobem, jak se odrazit ze samého dna. Proto také do něj mnoho předlužených lidí vkládá veškeré své naděje. Avšak oddlužení není automaticky pro každého. Má velmi přísná pravidla daná insolvenčním zákonem a stejně tvrdé podmínky. Chcete-li dluhy splatit, musíte především dostatečně vydělávat a nebo mít majetek. V opačném případě se dluhů nezbavíte až do konce života. Samotné povolení oddlužení je první výhrou na bojovém poli dluhů, kterou teprve vše začíná. Jakýkoli neuvážený krok během celého procesu oddlužení pro vás může znamenat zrušení insolvence. Na co si dát pozor a čemu se vyvarovat?
Oddlužení dle insolvenčního zákona
Zadlužených lidí chodí po světě nespočet, avšak nikdy nesmíte dopustit, abyste nad dluhy ztratili kontrolu a nezvládali plnit svoje závazky. Exekutoři a vymahači pohledávek na sebe nikdy nenechají dlouho čekat a než se nadějete, máte je za dveřmi. Když už nevíte kudy kam, nezbývá než podat insolvenční návrh spolu s návrhem na povolení oddlužení a máte na chvíli klid. Zahájením insolvenčního řízení ochráníte sami sebe a vyčkáte na rozhodnutí soudu, zda-li vám povolí vyhlásit osobní bankrot. Jestliže všechno klapne, stačí během pěti let splatit alespoň 30 % svých závazků a snažit se, aby nedošlo ke zrušení insolvence. Druhou šanci na oddlužení byste už nemuseli dostat, vše záleží na rozhodnutí soudu a individuálních okolnostech.
Co může oddlužení ohrozit?
Projít úspěšně celým procesem oddlužení a dostat se až na jeho samotný konec skutečně vyžaduje hodně úsilí. Pouze splněním všech soudem stanovených podmínek, může dojít k ukončení insolvenčního řízení a následně k úplnému oddlužení. Je-li vám schváleno oddlužení formou splátkového kalendáře, musíte v následujících pěti letech zaplatit 30 % svých závazků.
Dodržet bez problému splátkový kalendář a neopozdit se v termínu, vyžaduje pravidelný příjem v dostatečné výši. Jestliže přijdete o zaměstnání, případně onemocníte, jsou splátky v ohrožení. Přitom se nesmíte znovu neúměrně zadlužit a podepsat další úvěrovou smlouvu, kterou byste nebyli schopni plnit. Na živobytí vám zůstává jen nezabavitelné minimum stanovené dle zákonných kritérií. Každý nenadálý příjem navíc (dědictví, dar, výhra v loterii,…) musíte nahlásit insolvenčnímu správci, jenž všechny prostředky použije k uspokojení pohledávek věřitelů. Snaha cokoli zatajit se rozhodně nevyplácí. To samé platí i v případě, že soud nabude dojmu, že celým oddlužením sledujete nepoctivý záměr.
Insolvenční řízení je strastiplná cesta plná povinností a jako dlužník nesmíte zapomínat ani na jednu z nich. Po celou dobu jste pod dohledem insolvenčního správce, kterého musíte o všech změnách neodkladně informovat (změna bydliště, zaměstnání, rozvod, atd.). Při každém pochybení se vystavujete riziku, že již schválené oddlužení bude zrušeno a váš úpadek bude řešen konkurzem.
Konec oddlužení
Jestliže se vám podaří veškeré podmínky insolvence úspěšně naplnit, soud po pěti letech rozhodne o splnění oddlužení. Následně poté je možné podat k soudu návrh na osvobození od placení pohledávek zahrnutých do oddlužení. Teprve jeho schválením jsou dlužníkovi smazány všechny dluhy a může začít znovu od nuly.
zrušili mi insolvenci a jsem teď v konkurzu, to jako pořád musím zaplatit úplně celý dluh?