Předlužení lidé, kteří vyhlásili osobní bankrot, to nemají právě jednoduché. Značná část jejich příjmu po dobu pěti let odchází na splátky dluhů věřitelům, a tak na základní živobytí zůstává velmi skromné minimum. Přestože jste v insolvenci a snažíte se dodržovat všechny zákonem stanovené podmínky, může nastat situace, kdy náhle potřebujete další peníze. Kde je ovšem vzít? Vždyť na celý váš finanční rozpočet dohlíží nekompromisní insolvenční správce, jehož zájmem je uspokojit co největší část pohledávek věřitelů. V takovém případě vám zcela jistě vyvstane na mysli otázka, zda-li má poskytnutí půjčky v insolvenci nějaké podmínky. Všeobecnou pravdou je, že zadluženým lidem jen tak někdo nepůjčí, neboť každý investor podstupuje značné riziko.
Je půjčka v insolvenci řešením?
V prvé řadě si uvědomte, že dodržujete velmi tvrdé a přísné podmínky osobního bankrotu z toho důvodu, abyste se úspěšně oddlužili a nadobro zbavili dluhů. Když si vezmete další půjčku, celý započatý proces oddlužení tím můžete překazit. Poskytnutí půjčky v insolvenci by bylo možné jedině v případě, že byste dokázali takovou půjčku dále splácet. V období oddlužení vám ale zůstává jen nezabavitelná částka, která má sloužit na úhradu nezbytných životních výdajů. Kdybyste si tedy vzali půjčku v insolvenci, museli byste nalézt další zdroj příjmu. Jedna z podmínek insolvenčního zákona říká, že každý mimořádný příjem musí jít na splácení dluhů. Takže i když něco zdědíte, vyhrajete ve sportce, dostanete v práci prémie, vše je nutné nahlásit insolvenčnímu správci. Jakmile soud zjistí, že nedodržujete splátkový kalendář a navíc jste podepsali novou úvěrovou smlouvu, oddlužení zastaví. Tím se opět dostanete zpátky do spárů exekutorů a věřitelů. Půjčka v insolvenci tedy nikam nevede a může být naopak cestou zpátky do bezvýchodné dluhové pasti.
Půjčí někdo lidem v insolvenci?
Pro investory patří lidé v oddlužení mezi značně rizikové klienty. Je to samozřejmé a ani se není čemu divit. Vždyť samotný fakt, že právě procházíte osobním bankrotem je známkou toho, že nejste schopni svoje dluhy splácet a oddlužení je tak pro vás poslední záchranou. Chcete-li skutečně pokoušet osud a vzít si novou půjčku, do banky ani nechoďte. Bankovní domy nejenže prověřují každého klienta v registru dlužníků, ale musíte mít rovněž dostačující příjem, což v době insolvence jen stěží dokážete splnit. Na druhou stranu existují nebankovní společnosti, z nichž některé vám dokážou pomoci. Avšak za velmi přísných podmínek. I když jsou v administrativním procesu sjednání půjčky více benevolentní než banky, riziko poskytnutí úvěru vyvažují zpravidla úrokem pohybujícím se v horní hranici a nebo nutností ručení. Většinou se jedná o malé drobné částky, které žadatelé o půjčku využívají zejména na doplacení nájmu, vyúčtování energií, koupě spotřebiče do domácnosti, atd. V případě, že se opozdíte se splátkou u nové půjčky, může vám soud oddlužení úplně zrušit.
Dříve, než začnete jakkoli řešit tíživou finanční situaci v období insolvence půjčkou, obraťte se raději se žádostí o pomoc na rodinu a přátele. Ohrozit kvůli několika tisícovkám celý započatý osobní bankrot rozhodně nestojí za to. Uvědomte si, že ne každá žádost o oddlužení má u soudu šanci na úspěch.