Je možná půjčka pro lidi v insolvenci?

Je to těžké, jednou z podmínek osobního bankrotu je, že se nebudete dále zadlužovat a veškeré mimořádné příjmy nad rámec splátkového kalendáře půjdou na uspokojení pohledávek věřitelů. Takže pokud si vezmete další půjčku, měly by tedy všechny peníze jít na splacení závazků. Pokud tuto podmínku porušíte, soud insolvenci zastaví. Avšak pětileté období oddlužení je velmi kruté a peněz nazbyt rozhodně není. Porouchá se pračka, lednička, není na doplatky energií,… Co teď? Krátkodobá výpomoc od rodiny či kamarádů by se jistě hodila, ale ne vždy nalezne pochopení. Řešením by mohla být půjčka pro lidi v insolvenci. Ovšem, je to vůbec možné?

Není rozumné se dále zadlužit

Nejprve si uvědomte, že jakékoliv další dluhy vám v insolvenci mohou jen uškodit a důsledky mohou být naprosto fatální. Jakmile soud zjistí, že jste se opět zadlužili, osobní bankrot  ukončí, což pro vás může znamenat, že se kvůli starým dluhům opět stanete středem zájmu exekutorů a vymahačských firem. Na druhou stranu je alarmující, že se jako dlužník nikdy nepoučíte z minulosti. Půjčka pro lidi v insolvenci je prostě cestou zpátky do dluhové pasti, z níž není úniku. Vytloukat půjčku půjčkou rozhodně není ideálním způsobem oddlužení.

Půjčka v insolvenci není nemožná, ale…

Teoreticky je možné půjčku v insolvenci získat, ale praxe je naprosto opačná. Je celkem pochopitelné, že s žádostí o úvěr u většiny bank nepochodíte, a tak jedinou možností zůstávají nebankovní společnosti a soukromí poskytovatelé. V obou případech počítejte s tím, že optimálních podmínek se nedočkáte. Vzhledem k insolvenci máte velmi nízkou bonitu a spadáte do kategorie značně rizikových klientů. Pokud podepíšete další úvěrovou smlouvu a opozdíte se se splátkou nové půjčky, celý proces oddlužení tím překazíte. Opravdu vám to stojí za to? Veškerá vaše dosavadní snaha o ddlužení přijde vniveč. Nehledě na to, že půjčka od soukromé osoby v insolvenci vás může připravit nejen o úspěšné dokončení oddlužení, ale také o střechu nad hlavou.

Osobní bankrot opakovaně

Někteří lidé jsou nepoučitelní a dluhy jsou doslova jejich životním standardem. Pokud se vám stane, že se oddlužení nezdaří a soud jej z nějakého důvodu zastaví, máte ještě další šanci. Požádat o insolvenci můžete tolikrát, kolikrát budete chtít. Nikdo vás v ničem neomezuje. Ovšem je na zvážení, jak na takového dlužníka poté pohlíží soud. Jestliže vám jednou soud umožní podstoupit oddlužení, při další opakované žádosti bude ještě více přihlížet k tomu, zda oddlužením nesledujete nepoctivý záměr. Jít z oddlužení do oddlužení není právě solventní jednání, výjimku tvoří například zdravotní komplikace či jiné pádné důvody.

Nejlepší prevencí, jak předcházet finanční tísni, je tvořit si přiměřenou rezervu. Ano, v době, kdy žijete na hranici životního minima a jenom splácíte, je to velmi těžké. Bohužel, oddlužení je bolestivé, avšak na jeho konci vás čeká vysvobození. Můžete začít nanovo s čistým štítem.

Napsat komentář