Přestože si myslíte, že žádné dluhy nemáte, možná se nebudete stačit divit. Chybovat je lidské, a tak může najednou vyplout na povrch nějaká zapomenutá splátka. A nebo vás může někde zadlužit nezodpovědný partner, dospělý potomek, případně rodič. Čekat na to, až si vás věřitelé najdou sami, rozhodně není ideálním řešením. Exekutor je zpravidla rychlejší než reakce na upomínku, která leckdy unikne vaší pozornosti. Proto je dobré čas od času projít registry a ověřit si, že nikde nikomu nic nedlužíte. Jak se nejlépe poptat?
Nemáte ponětí, kde byste mohli dlužit?
I když jste zásadně proti půjčkám a nikdy v životě nepodepíšete žádnou úvěrovou smlouvu, ještě to neznamená, že vás nemůže zadlužit někdo jiný. A vůbec o tom nemusíte vědět! Pokud vám třeba ukradli doklady, mohl je někdo zneužít. Prokazovat pak svoji nevinu je více než problematické. Z toho důvodu by se měl každý informovat, zda nemá někde nějaké resty.
Jak se můžete jednoduše stát dlužníkem?
- ručili jste kamarádovi za půjčku a on přestal platit
- nezaplatili jste pokutu
- jeden z manželů si vzal půjčku, kterou nesplácí
- zdědíte dluhy po rodičích
- dospělé dítě, které má u vás bydliště, se zadluží
- změnili jste bankovní účet a nepřevedli včas trvalý příkaz na splátku půjčky
- přestěhovali jste se a minula vás upomínka splátky
- dali jste do zástavy v půjčovně svůj občanský průkaz a někdo jej zneužil
- neplatili jste pojištění a pojišťovna vám vypověděla smlouvu, přesto má na dlužné pojistné nárok
- přestali jste používat účet v bance a nezrušili jej, tím pádem se účet dostal do minusu, jelikož banka i nadále strhává poplatky
Jestliže vás absolutně nenapadá, kdo by po vás co mohl chtít a žijete s klidným svědomím, je nejlepší obrátit se rovnou na registry. Ty evidují data od více společností, takže získáte hned několik informací najednou. Jen stěží byste obesílali s dotazem jednotlivé firmy. Ovšem ani registry nejsou úplně vyčerpávající, protože nezastřešují všechny instituce na trhu. V případě, že máte sebemenší podezření, že se v rodině s financemi něco děje a domníváte se, že vás třeba zadlužil druhý z manželů, obraťte se na Centrální evidenci exekucí a místně příslušný okresní soud. Tam lehce zjistíte, jaké pravomocně nařízené exekuce jsou proti dlužníkovi vedeny.
Dluhy často vznikají u pronajímatelů nemovitostí, ve kterých dlužník bydlí, a tak vás mohou ohrožovat dluhy třetích osob. Zpravidla se jedná o různé dodavatele energií, internetu, telefonní operátory, dluhy u zdravotní pojišťovny, na finančním úřadě nebo správě sociálního zabezpečení. Abyste však zjistili dluhy třetích osob, budete k tomu potřebovat plnou moc toho, o koho se jedná.
Víte komu dlužíte, ale nevíte kolik?
Máte půjčku, kterou v pohodě splácíte a chcete zjistit, jak vysoký je ještě váš dluh? Pak nezbývá nic jiného, než kontaktovat věřitele. Ne vždy ale uspějete s telefonickým dotazem. Některé společnosti po vás budou chtít smluvený informační kód, jiné vás rovnou odmítnou. Stejně tak můžete dopadnou s emailem, protože i v tomto případě se dost těžko ověřuje identita odesílatele. Nejlepším řešením tedy zůstává osobní návštěva kamenné pobočky úvěrové společnosti a nebo písemná žádost.
Formální obsah dopisu by měl splňovat následující požadavky:
- odesílatel: jméno, adresa, kontakt (telefonní číslo, email)
- adresát: název společnosti, které dlužíte
- věc: Žádost o vyčíslení výše zůstatku úvěru
- text: Žádám o vyčíslení zůstatku úvěru vyplývajícího ze smlouvy o úvěru č. … ke dni … Informaci prosím zašlete na adresu …
- datum, podpis
Dopis odešlete přímo na centrálu společnosti, adresu zjistíte na webových stránkách. Případně ji naleznete v obchodním rejstříku a nebo se můžete poptat na pobočce. Ovšem počítejte s tím, že písemné vyjádření může také něco stát. Někdy bývá zdarma, ale jindy se jedná o několik desetikorun či stokorun. Záleží na konkrétním ceníku daného finančního ústavu. Například u Fio banky zaplatíte 250 Kč, u UniCredit Bank 181 Kč a mBank si účtuje 200 Kč plus poplatek za doručení.
U méně seriózních společností můžete narazit na skutečnost, že vám na dopis neodpoví. Už dopředu se totiž těší na penále, které dlužníkovi naúčtují. Pokud na váš dopis nereagují, nečekejte na nic a pošlete ještě jeden, samozřejmě doporučeně, abyste měli doklad v ruce. V dopise použijte následující větu: Se svou první žádostí jsem vás oslovil dne …, ale nedostal jsem žádnou odpověď. V případě, že mi nezašlete požadované vyčíslení výše zůstatku úvěru do dne …, budu vaše další nároky ze smlouvy soudně popírat. To by mělo na věřitele zabrat a měl by začít s vámi komunikovat.
Dlužíte najednou někomu jinému?
I to se může stát. Původní věřitel může pohledávku vůči dlužníkovi postoupit někomu dalšímu. Většinou věřitelé prodávají smlouvy po splatnosti, které prošly delším neúspěšným mimosoudním vymáháním. O takové změně informují věřitelé dlužníka většinou jen obyčejným dopisem, který vás nemusí zastihnout, pokud měníte adresu. Jakmile se tedy stěhujete, nezapomeňte sdělit novou adresu všem vašim finančním partnerům.
Někdy je ale dost těžké vůbec zjistit, komu a kolik dlužíte, zvlášť pokud se původní smlouvy dávno ztratily. Dobrá zpráva ale je, že splácet dluhy je pro devět z deseti Čechů otázkou cti.