Novomanželská půjčka od státu

Založit rodinu není v dnešní složité době jen tak. Sotva se vám podaří úspěšně vystudovat a najdete alespoň trochu slušné zaměstnání, přijde první rozčarování z výše absolventského platu. Vážně to není nic moc, když si uvědomíte, kolik dalších životních úkolů máte před sebou. Najít partnera, založit rodinu, přivést na svět potomky,… Nic v životě není ideální a jen málokomu osud nadělí do kolébky tolik štěstí, že nemusí v průběhu života řešit otázky finančních záležitostí. A tak mnoho mladých lidí začíná prakticky od nuly. Možná to má i své vedlejší účinky, kdy si mladí zvyknou na to, že nic nedostanou zadarmo a více si váží svých dosažených cílů. Stejné je to i v otázce bydlení. První co mladí lidé po škole řeší je vlastní byt. Je to zcela samozřejmé, chtějí se osamostatnit a vzít na sebe veškerou zodpovědnost. Jenomže otázka financování vlastního bydlení není jen tak. Abyste mohli bydlet, musíte mít alespoň něco málo našetřeno. Ale z čeho, když vaše výplata sotva tak pokryje každoměsíční náklady. A naspořené peníze ze studentských brigád jen těžko budou stačit na bydlení. Někomu do začátku pomůžou ještě rodiče, pokud rovnou nekoupí svému potomkovi nový byt. Ale jsou i rodiny, kde finanční situace takové možnosti nedovoluje. Pak se musí mladá lidé zpravidla postarat sami. Řada z nich začíná pronájmem bytu, jenomže, ani toto řešení není dlouhodobě únosné. Obzvlášť, chcete-li založit rodinu.

Chci půjčit

Půjčky mladým rodinám

V dobách dávno minulých existovaly tzv. novomanželské půjčky, které měly sloužit mladým lidem na to, aby s jejich pomocí zařídili domácnost či částečně pokryli náklady nezbytné na pořízení vlastního bytu. V dnešní době naleznete na finančním trhu takovou jakoby obdobu těchto půjček, samozřejmě, že už se jim neříká novomanželské půjčky a mají zcela jiný význam. Jedná se zpravidla o jistou formu hypotéky, kterou lze financovat jak rekonstrukci tak i pořízení vlastního bytu či domu. Hypotéky bývají v nabídce řady bankovních společností a při dodržení určitých podmínek vám na jejich splácení stát přispěje určitou částkou (třeba při narození dítěte).  Půjčky jsou poskytovány většinou lidem do 36 let věku a jejich žadatel musí mít v průběhu splácení v modernizovaném bytě či domě trvalé bydliště. Vzhledem k tomu, že se jedná vlastně o bankovní půjčku, je nutno naplnit i její standardní podmínky nejen z hlediska nulového záznamu v registru dlužníků, ale i doložení příjmů z trvalého zaměstnaneckého poměru. I na výši vašeho platu závisí, zda na bankovní hypotéku dosáhnete či nikoli. To se týká také podnikatelů, kteří musí bance předložit přehled o svých příjmech. Ale i tak je nutno složit nemalou počáteční jistinu, a ta je zpravidla důvodem k tomu, proč na bankovní hypotéku nedosáhne každý. Někteří lidé tuto překážku řeší další půjčkou, ale v tomto případě je průchozí snad už jen nebankovní sektor. I tak je potom na bance, jakmile zjistí míru vaší zadluženosti, zda vám v konečném výsledku hypotéku schválí či nikoli.

Půjčka na bydlení

Když se rozhlédnete po nebankovním sektoru půjček a úvěrů a do online vyhledávače zadáte požadavek na půjčky na bydlení, okamžitě se před vámi objeví široká škála bankovních a nebankovních úvěrových produktů. Od klasických bankovních hypoték, až po různé stavební spořitelny, hypoteční banky, apod. Už na první pohled je zřejmé, že každá společnost vám nabídne půjčku za zcela jiných podmínek. Vzhledem k tomu, že vybíráte půjčku na bydlení, kterou budete splácet po několik desítek dalších let, je třeba výběru konkrétního úvěrového produktu věnovat dostatečnou pozornost. V prvé řadě uvažte své reálné možnosti. Velkou předností nebankovních půjček je totiž možnost individuálního přístupu,  a proto si vždy můžete vyjednat půjčku přesně dle svých požadavků a potřeb a její podmínky upravit přímo na míru. Ty jsou samozřejmě závislé také od toho, kolik peněz vlastně požadujete. Někomu bude stačit jen sto tisíc, jiný bude požadovat půl milionu. Podle výše úvěru jsou stanoveny také podmínky splácení. Pokud poskytnete nebankovní společnosti optimální záruku splacení, může vám nabídnout i různé benefity navíc. Třeba v podobě odkladu splátek na určitou dobu, možnost mimořádné splátky bez sankce či výhodnější úrokovou sazbu. Jestliže můžete za půjčku ručit nemovitostí v odpovíddající hodnotě, i zde se nabízí schůdné řešení.

Sjednat půjčku

Dlouhodobá půjčka

Když si vezmete půjčku na pořízení nového bytu nebo domu, případně na její rekonstrukci, berete na sebe závazek na několik let. Podmínky splácení jsou sice předem dány úvěrovou smlouvou, ale nic nebrání tomu, abyste v případě životních okolností splácení půjčky upravili. Vždy máte možnost požádat o refinancování, případně konsolidaci všech půjček, pakliže se dostanete do situace, že jsou měsíční splátky momentálně nad vaše možnosti. Můžete přijít o práci, onemocnět, rozejít se s partnerem,… U některých společností také existuje možnost odkladu splátek na několik let. Vše se dá vyjednat, důležité je finanční záležitosti řešit včas. Pokud se dostanete do problémů, nebudete platit měsíční splátky a začnou vám narůstat dluhy obohacené o další sankční poplatky a úroky z prodlení, zbytečně si přiděláte problémy navíc. Včasným řešením finančních problémů se dá vždy nalézt optimální řešení přijatelné v danou situaci. Z toho důvodu není třeba se půjček na bydlení nijak obávat. Kromě toho si i na zařízení domácnosti můžete sjednat jakoukoli neúčelovou spotřebitelskou půjčku a byt vybavit do poslední maličkosti. Avšak u klasické nebankovní půjčky počítejte spíš  s vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou splatnosti. Pokud si tedy svůj rodinný rozpočet pečlivě propočítáte, zvládnete všechno v pohodě.

Půjčky na bydlení jsou jedním z dobrých řešení, jak financovat vlastní bydlení. Úvěrový trh nabízí nespočet možných řešení, stačí si jen vybrat takovou půjčku, která bude odpovídat vašim individuálním potřebám.