Jak provést oddlužení nemovitosti

Žít na dluh je fenoménem poslední doby, neboť lidé si neustále dopřávají věci, na které však nemají peníze. Proč ne, vždyť bankovní i nebankovní instituce tomu přímo nahrávají a poskytují různé spotřebitelské půjčky, úvěry, leasingy a hypotéky prakticky komukoliv. Lidé tak velmi snadno přecení svoje možnosti, nezvládají splácet, úroky rostou a problém je na světě. Jakmile dlužník přestane reagovat na výzvy k úhradě, věřitelům dojde trpělivost a pohledávku předá k vymožení exekutorovi. Pak je jen otázka času, kdy se objeví za vašimi dveřmi. Exekutor vám může zablokovat bankovní účet, nařídit srážky ze mzdy, obstavit nemovitost, zabavit automobil, atd. Dluh tak postupně výrazně narůstá o náklady na exekuční řízení, další sankce a pokuty. Jste-li vlastníkem nemovitosti, exekutor se bude zcela jistě snažit ji zpeněžit v nedobrovolné dražbě. Abyste nepřišli o střechu nad hlavou, můžete se ještě pokusit o oddlužení nemovitosti.

Oddlužení může zabránit dražbě nemovitosti

Jestliže byl exekutor rychlejší, než vaše dohoda s věřitelem a chcete zachránit svůj majetek, pak vám pomůže už jen zaplacení celé dlužné částky (včetně všech exekučních poplatků) a nebo okamžité podání insolvenčního návrhu, které je prvním krokem k oddlužení. Jakmile soud obdrží insolvenční návrh, posoudí jeho formální správnost a do dvou hodin je zahájeno insolvenční řízení, které celou již rozběhnutou exekuci zastaví až do doby, než bude rozhodnuto o úpadku dlužníka. Avšak abyste mohli o insolvenci požádat, musíte splňovat její zákonné podmínky. V prvé řadě musíte mít závazky alespoň ke dvěma věřitelům, být v prodlení se splácením minimálně 30 dnů a mít dostatečné příjmy k tomu, abyste byli schopni v následujících pěti letech uhradit nejméně 30 % z celkového objemu všech vašich dluhů. V opačném případě vám soud osobní bankrot nepovolí a exekutor bude pokračovat ve vymáhání dlužné částky. Insolvence vám tedy pomůže provést oddlužení nemovitosti a navíc se po pěti letech zbavit všech dluhů z minulosti.

Pomůže splátkový kalendář?

Pokud pro vás oddlužení z důvodu nenaplnění podmínek není možné, pak se exekuci jen stěží vyhnete. Exekuce bohužel velmi často prohlubuje finanční krizi dlužníka, protože jej v podstatě nutí k tomu, aby někde peníze sehnal a vše exekutorovi zaplatil. Máte-li nemovitost, pak je v každém případě v ohrožení. Mnoho dlužníků se domnívá, že je před dražbou nemovitosti zachrání splátkový kalendář. Ovšem opak je pravdou. V praxi může exekutor zvolit několik způsobů vymáhání najednou. To znamená, že může s vámi uzavřít dohodu o splátkovém kalendáři, vy nějakou dobu splácíte, ale zároveň může vyhlásit dražbu vaší nemovitosti. Exekuce je vlastně takové splácení bez konce. Nesplácíte jen samotný dluh, ale i sankce a úroky z dlužné částky, takže celková hodnota dluhu se ani po dlouhé době nijak nesnižuje, což nakonec vede k prodeji nemovitosti pod cenou v dražbě. U exekuce tedy splátkový kalendář není žádným řešením, exekuci je potřeba nejlépe ihned jednorázově vyplatit.

Vyplacení exekuce u oddlužovací společnosti

Před dluhy se nikdy nikam neschováte a věřte tomu, že čím dřív se jich zbavíte, tím méně peněz zaplatíte. Pokud si nevíte rady a nevíte už kudy kam, obraťte se na profesionály. Po celé republice působí řada oddlužovacích společností a bezplatných finančních poraden, kde vám poradí a pomohou vyřešit každou exekuci až do zdárného konce. I když máte už exekutorem obstavený veškerý majetek, vždy existuje reálná možnost, jak celou exekuci vyplatit a nepřijít o bydlení. Oddlužení nemovitosti je u každého dlužníka individuální záležitost, proto je nutné nejprve posoudit konkrétní situaci a pak následně zvolit nejlepší způsob oddlužení. Takový proces ale vyžaduje kompletní právní servis, který vám může zajistit pouze odborná finanční poradna. V každém případě tímto způsobem zachráníte nemovitost před exekutory a nebo prodejem v dražbě.

V mnoha směrech platí, že problémům je samozřejmě lépe předcházet, než je pak složitě řešit. Jakmile zjistíte, že splátky dluhů jsou již nad vaše možnosti, v prvé řadě se snažte dohodnout s věřiteli. Rozhodně nic neponechávejte náhodě, neboť i exekučně zabavená nemovitost je často důsledkem vaší nečinnosti.

Napsat komentář