Půjčka před uzavřením manželství

Sňatek je zásadní krok v životě každého člověka. Avšak dříve než vstoupíte s partnerem do společného svazku, je určitě dobré navzájem se seznámit nejen se zdravotním stavem, ale i finančními záležitostmi. Uzavřením manželství nemáte zodpovědnost už jen sami za sebe, ale i za toho druhého z vás. Cokoli na společné cestě životem podniknete nebo uděláte, bude mít vždy dosah i na vašeho partnera. Přitom je celkem jedno, zda máte několika milionový majetek či kapsu poloprázdnou, láska prý i hory přenáší. Co by však mohlo váš vzájemný vztah dost zásadně v budoucnu narušit, je ztracená důvěra. Máte-li tedy nějaké dluhy či nesplacené závazky, rozhodně je na místě, abyste ještě před uzavřením manželství s tímto faktem seznámili svého budoucího partnera. Jak se k vašim dluhům postaví, je už další věc, ale rozhodně by měl o nich vědět. Někteří lidé jsou natolik zamilovaní, že se domnívají, že se tyto záležitosti pouhým sňatkem nějak vyřeší a když budou na všechno dva, hravě si poradí. Jiní přemýšlejí více pragmaticky a raději rovnou trvají na předmanželské smlouvě. Přeci jen by vztahy v manželství měli mít již od počátku předem nastavené mantinely. Co tedy s půjčkou, kterou jste si vzali ještě za svobodna a do uzavření manželství nestihli zaplatit?

Chci půjčit

Dluhy před manželstvím

Dluhy v dnešní složité době nejsou nic ojedinělého a týkají se téměř každého. Lidé si půjčují nejčastěji na bydlení, drobnou spotřebitelskou půjčkou si zařídí domácnost případně vyřeší kritické období před výplatou. Není proto divu, že když potom chtějí vstoupit do manželství ne vždy se to daří zcela s čistým štítem. Vždy je třeba se ale s budoucím partnerem dohodnout, jak bude probíhat úhrada závazků, které si do manželství přinesete. Buďto se spolu dohodnete a budete se na jejich splácení podílet oba dva a nebo si svoji záležitost vyřešíte každý zvlášť. Také je možná na zvážení, zda tyto dluhy nezahrnout do předmanželské smlouvy, obzvlášť, pokud se jedná o poněkud vyšší částky. Problém ale nastává, když se svými závazky neseznámíte svého partnera, přestanete platit a najednou se vám objeví u dveří exekutor. Co teď?

Partnerovy dluhy platit nemusíte

Někdy se stane, že na své závazky z minulosti zapomenete, věřitelé posílají upomínky na starou adresu a tudíž ani sami o nich nevíte a nebo žijete v domnění, že už dávno upadly v zapomnění. Když se vám ale potom exekutor zjeví za domovními dveřmi, nastává velké překvapení. Jak naložit s dluhy, které vznikly ještě v době před manželstvím a které jsou v současné době vymáhány v rámci exekučního řízení? Jak se tato skutečnost dotkne vašeho majetku, jenž jste nabyli za dobu trvání manželství? Možná vás potěší  fakt, že dluhy svého partnera, které nadělal ještě v době před sňatkem skutečně hradit nemusíte. Nespadají do společného jmění manželů a tudíž je ani exekutor po vás nemůže vymáhat. Avšak exekucí může být postižena část společného jmění, i přesto, že jste je nabyli až po uzavření manželství. Žijete-li ve společné domácnosti, pak může exekutor zabavit i nějaký majetek, který není výhradně ve vašem osobním vlastnictví. Tuto skutečnost je však nutno prokázat patřičnými doklady a podat návrh na vyjmutí dané věci z exekučního řízení. Podle získaných informací pak může exekutor postup exekuce upravit.

Malé půjčky

Svobodní lidé si nejčastěji berou malé drobné půjčky a s jejich splácením si absolutně nelámou hlavu. Velkým problémem jsou v tomto směru tzv. nebankovní mikropůjčky, které jsou vám schopny půjčit třeba jen pětistovku před výplatou. Avšak ani dluhy z kreditních karet nejsou dnes žádnou výjimkou. Pokud i tak malé závazky přestanete hradit, mohou narůst do astronomických rozměrů nejen díky sankčním poplatkům, ale poměrně nákladné jsou i pak celé náklady exekučního řízení. Když uzavřete sňatek dříve, než stačíte půjčku splatit, najednou se váš osobní závazek může dotýkat i druhého partnera. Jednak je třeba jej zahrnout do společného rodinného rozpočtu a v případě nesplácení zde existuje riziko exekučního vymáhání, což může mít dopad i na vaši společnou domácnost. Z toho důvodu je proto důležité se všem dluhům z minulosti postavit čelem, seznámit s jejich výší svého partnera a dohodnout se na jejich úhradě. Určitě nebude dobré, když nesplacenými závazky ohrozíte vaše manželství. Nezapoměňte, že je lze exekučně vymáhat vždy z vaší poloviny společného jmění manželů.

Sjednat půjčku

Uspořádejte si majetek

Myslet více do budoucna ještě před uzavřením sňatku se vám určitě vyplatí po všech stránkách. Zejména, pokud máte velký majetek, podnikáte a nebo si na bedrech nesete nesplacené dluhy, je určitě dobré uspořádání majetku v manželství podložit i po právní stránce. K tomuto účelu slouží tzv. předmanželská smlouva, která jednoduše řečeno jasně určuje, co je moje a co tvoje. Tato smlouva má smysl, obzvlášť tehdy, když jeden z manželů  podniká a druhý nechce nést riziko podnikání celým společným majetkem. V případě že ale žádný velký majetek nemáte, je předmanželská smlouva zcela zbytečná a nenachází svůj efekt. Přitom je třeba si uvědomit, že vstupem do manželství budete mít už vše společné. Tedy nejen to, co si společně pořídíte a k jakým závazkům se zavážete, ale společné budou i případné dluhy. Nechcete-li tedy svůj nový vztah zatěžovat problémy z minulosti, snažte se každou půjčku uzavřenou v době před manželstvím uhradit včas, případně jejími splátkami co nejméně zatížit domácí rozpočet.

Půjčky sjednané v době před manželstvím se týkají pouze jednoho z partnerů a nejsou předmětem společného jmění manželů. V případě jejich nesplácení mohou být v rámci exekučního řízení vymáhány pouze z poloviny společného majetku.