Dluhy marnotratného manžela: Jak ochránit společný majetek?

Žijete v poklidném manželském svazku a najednou se vám z ničeho nic zjeví za dveřmi exekutor. Absolutně nechápete důvod jeho návštěvy, ale poté, co vstoupí do bytu a informuje vás o veškerých závazcích vašeho partnera, nestačíte se divit. Někdy se stane, že si jeden z manželů na sebe vezme větší množství různých spotřebitelských půjček a úvěrů, případně propadne gamblerství nebo alkoholu a jeho závislost postupně vede k zadlužování rodiny. Takovým situacím dokonale nahrávají i současné zákony, které umožňují, aby jeden z manželů podepsal úvěrovou smlouvu bez vědomí druhého manžela. Věřitelé poté vychází z předpokladu, že vzniklý dluh je součástí jejich společného jmění a peníze vymáhají po obou. Jak se v takové situaci bránit?

Dluhy v manželství

Jakmile zjistíte, že váš manžel nasekal dluhy, nevíte kudy kam. Jen stěží si sami poradíte se závislostí či závadným chováním zadlužující se osoby, avšak vždy máte možnost zamezit nepříjemným následkům vznikajících dluhů tak, aby neohrožovaly váš společný majetek. V každém případě se nejprve snažte dozvědět od partnera co nejvíce informací o závazcích, které na sebe vzal. Ne vždy se vám to ale podaří. Pokud to je ve vašich možnostech, zaplaťte je. V opačném případě se snažte o této skutečnosti informovat věřitele. Bude-li proti vám nařízena exekuce, můžete toto použít jako argument pro její zastavení.

Jestliže se dluh týká pouze jednoho z manželů, může exekutor použít pro vymožení dluhu majetek, který je výlučným vlastnictvím zadluženého manžela. Dále pak může dluh vymáhat ze společného vlastnictví manželů, nikoli však z výlučného vlastnictví druhého manžela. Navíc platí, že majetek ve společném jmění lze postihnout i pro dluh, který přijal jeden z manželů ještě před uzavřením manželství.

V případě, že už vám byl doručen exekuční příkaz jako manželi povinného, můžete se pokusit z exekuce vyloučit věc, která je součástí společného jmění, případně ve vašem výlučném vlastnictví. Může se jednat například o vyloučení mzdy nebo peněz z účtu. Vzor Návrhu na vyloučení věci z exekuce naleznete na internetu a snadno si jej sepíšete sami doma.

Do společného jmění manželů patří:

  • mzda obou manželů
  • bankovní účty obou manželů
  • ostatní společný majetek (tj. majetek získaný za dobu trvání manželství)

Zrušení společného jmění manželů

Proti negativním důsledkům jednání druhého manžela se lze bezesporu bránit. Nejlepší varianta je, když se vám podaří zabránit tomu, aby se jakékoliv dluhy manžela mohly stát součástí společného jmění. První možnost, která vás asi napadne, je rozvod. Jenomže jde o natolik radikální krok, že jej spousta lidí z nějakého důvodu nechce ani učinit. Avšak na druhou stranu, samotné rozvodové řízení může dle okolností trvat i řadu měsíců, během kterých budou dluhy neustále narůstat. Proto je na zvážení každého člověka, nakolik partnerovy dluhy ovlivní jejich vzájemný vztah. Druhou, a pro mnoho lidí přijatelnější variantou, je změnit zákonem stanovený majetkový režim. To v praxi znamená, že můžete zúžit rozsah společného jmění manželů a nebo vytvořit režim tzv. oddělených jmění.

Při odděleném jmění manželů dochází k úplnému oddělení majetku obou manželů a tím pádem k zániku společného jmění manželů. Každý z manželům má tak právo nakládat se svým majetkem bez souhlasu druhého manžela a cokoliv dále nabude, stává se jeho výlučným vlastnictvím. Stejně tak jakékoliv závazky každého z manželů nejsou součástí společného jmění manželů.

Zúžení rozsahu společného jmění manželů je možné na základě dohody obou manželů. Ze společného jmění manželé vyloučí jen některé věci, dluhy a pohledávky a dohodnou se, že nadále budou nabyté věci a dluhy jen výlučným vlastnictvím jednoho z manželů. Společné jmění manželů lze samozřejmě zúžit i o vše, co jej tvoří, včetně dohody o tom, že manželé nebudou nadále nabývat další věci a dluhy do společného jmění, a půjde jen o věci a závazky výlučně jednoho z manželů. Tím pádem společné jmění manželů úplně zaniká.

Všechny tyto varianty o změně majetkového režimu mezi manžely vyžadují souhlas obou manželů. Jedná se v podstatě o smlouvu ve formě veřejné listiny, kterou lze platně uzavřít jen u notáře. Uzavřená smlouva však nemá za žádných okolností zpětný účinek, proto nelze tímto způsobem řešit již existující dluhy.

Jmění, které bylo součástí zaniklého nebo zúženého společného jmění manželů, je třeba vypořádat. Manželé se musí dohodnout, komu připadne která věc nebo dluh, případně v jaké části. Zároveň ale platí, že dluhy, které byly součástí společného jmění manželů ke dni vzniku smlouvy o změně majetkového režimu, se vztahují na oba manžele a nemohou se z nich nijak vyvázat.

Na závěr je nutné smlouvu o změně majetkového režimu zveřejnit ve veřejném seznamu. Ten vede Notářská komora České republiky a nazývá se Seznam listin o manželském majetkovém režimu. Jeho funkce je založena na stejném principu jako obchodní rejstřík nebo katastr nemovitostí a kdokoliv do něj může nahlížet. Od zápisu smlouvy do Seznamu se již žádné další dluhy nestanou součástí společného jmění manželů a věřitelé se nemohou domáhat toho, aby jejich pohledávka vůči jednomu z manželů byla vymáhána i z majetku, který je ve výlučném vlastnictví druhého manžela.  

Co dělat, když se nedá s manželem dohodnout?

Ani v tomto případě nemusí být situace absolutně bezvýchodná. Vždy máte možnost obrátit se na soud a na základě jeho rozhodnutí zrušit společné jmění manželů.

Soud může jednostranně společné jmění manželů zrušit nebo zúžit jeho rozsah v případě, že pro toto tvrzení existuje závažný důvod:

  • manželův věřitel vyžaduje plnění pohledávky v rozsahu přesahujícím hodnotu toho, co náleží výhradně zadluženému manželovi
  • manžela lze považovat za marnotratného
  • manžel soustavě nebo opakovaně podstupuje nepřiměřená rizika

Jestliže tedy u zadluženého manžela nastane jedna z výše uvedených skutečností, je v případě prokázání na návrh druhého manžela důvodem k tomu, aby soud společné jmění manželů zúžil nebo zrušil. Mimoto zákon vymezuje řadu dalších závažných důvodů, které mohou být dle okolností každého případu důvodem pro zrušení nebo zúžení společného jmění manželů. Tím může být například i skutečnost, že manžel začal podnikat. Jakmile soud rozhodne, automaticky se provede zápis do Seznamu bez nutnosti jakékoliv další žádosti. Tímto poměrně jednoduchým a rychlým způsobem lze co nejvíce snížit riziko, že kvůli marnotratnému manželovi bude i váš majetek v ohrožení.

Pokud během manželství kdykoli nabudete dojmu, že to s financemi není u vás doma právě v pořádku, snažte se co nejdříve zjistit, co je toho příčinou. Každá situace má řešení, jen je třeba věci podchytit včas a tím minimalizovat důsledky nezodpovědného jednání.

Napsat komentář