Oddlužení 2017: Jak vyhlásit osobní bankrot

Cesta z dluhů je velmi nepříjemná a strastiplná, ale co naplat, zvládnout se dá. Pět let sice budete žít ve skromných podmínkách, ale když dokážete zaplatit alespoň třetinu závazků, zbytek se vám smaže. Navíc budete mít úplný klid, exekuce se zastaví a žádní vymahači si na vás nepřijdou. Dluhy přestanou narůstat, avšak další dělat nesmíte. Bude mít oddlužení 2017 nějaká nová pravidla? Nebude, vše zůstává při starém, i když novinky jsou na obzoru. Chystaná novela insolvenčního zákona by mohla být účinná od roku 2018, pokud ji schválí poslanci a senátoři. Než bude oddlužení skutečně pro každého, ještě si chvíli počkáte. Aby vám soud povolil vyhlásit osobní bankrot, musíte splňovat velmi přísná kriteria. Jaká to jsou?

Máte stálý příjem?

Pokud ano, pak si dobře propočítejte, jestli jste schopni v průběhu následujících pěti let zaplatit minimálně třetinu svých závazků. Jinak s oddlužením u soudu nepochodíte. Mít stálý příjem je prostě základ, při oddlužení vám budou splátky strhávány z platu, mateřské, rodičovského příspěvku, důchodu, atd. Nezbude nic víc než nezabavitelné minimum a s tím je nutné vyžít. V případě, že během této doby neočekávaně přijdete k penězům, třeba vyhrajete ve sportce nebo něco zdědíte, musíte i tyto peníze použít na splátky dluhů. Máte-li malý plat a mnoho nevyděláváte, i pro oddlužení 2017 platí, že můžete zpeněžit svůj majetek.

Komu dlužíte?

Zásadní rozdíl mezí exekucí a insolvencí je v tom, že exekuce slouží k pokrytí dluhu vůči jednomu věřiteli, insolvence vůči několika věřitelům. Vyhlášení osobního bankrotu blokuje exekuci, to znamená, že veškerá exekuční řízení se zastaví a nová nemohou být nařízena. Aby vám soud oddlužení povolil, musíte splňovat další podmínku mnohosti věřitelů – mít závazky alespoň ke dvěma věřitelům a být v prodlení se splátkami více než 30 dnů, které nejste schopni splatit (nacházíte se v úpadku). Jestliže máte více dluhů u jednoho věřitele, není tato podmínka splněna a soud vaši žádost zamítne.

Chcete podat žádost o oddlužení?

Hlavní podmínky oddlužení neboli osobního bankrotu jsou stanoveny insolvenčním zákonem a jejich splnění je výchozím krokem k oddlužení. Aby soud mohl vůbec o oddlužení rozhodovat, je třeba zahájit tzv. insolvenční řízení. Toto řízení se zahajuje podáním návrhu na povolení oddlužení ke krajskému soudu v místě trvalého bydliště. Samotný návrh má formu předepsaného formuláře a je možno jej stáhnout na internetu. K němu musí být připojeny zákonem i soudem požadované přílohy (potvrzení o příjmech, seznam majetku, seznam závazků,…). Na vypracování návrhu si dejte opravdu záležet, soud neakceptuje žádné formální chyby a pokud žádost neobsahuje všechny dané náležitosti, u soudu neuspějete. Určitě uděláte dobře, když se obrátíte rovnou na odborníky. Existuje řada oddlužovacích společností, neziskových organizací a bezplatných občanských poraden, kde s vámi žádost nejen sepíší, ale v celé záležitosti rovněž ochotně poradí.

Po pěti letech s čistým štítem

Pod dozorem insolvenčního správce, kterého vám stanoví soud, budete po dobu pěti let splácet svoje dluhy. Cílem je zaplatit minimálně 30 % všech závazků. Ovšem během této doby se nesmíte ani znovu zadlužit. Jestliže na to insolvenční správce přijde, soud oddlužení zastaví. Pokud tedy řádně splácíte a plníte svoje povinnosti, můžete po krušném pětiletém období žádat o osvobození od placení zbytku pohledávek. Schválením žádosti soudem pro vás osobní bankrot končí a vy můžete začít znovu od nuly.

Pro mnoho lidí je osobní bankrot nejen jediným východiskem z nouze, ale také ponaučením na celý život. Ne nadarmo se říká: “dvakrát měř a jednou řež”, což ve světě financí platí dvojnásob.  

Napsat komentář