Oddlužení fyzické osoby neboli osobní bankrot je nejčastějším způsobem oddlužení, jelikož pomáhá předluženým lidem dostat se z téměř neřešitelné finanční situace. Pokud už jsou měsíční splátky na hranici vašich možností a žijete v neustálém stresu z exekutorů, je nejvyšší čas požádat soud o insolvenci. Jakmile soud zahájí insolvenční řízení, dojde k okamžitému pozastavení všech forem vymáhání dluhů. Exekutor si na vás nepřijde, nebude moci zabavovat majetek, obstavit bankovní účet nebo činit srážky ze mzdy. Podáním návrhu na oddlužení se vám stávající dluhy nebudou úročit, takže přestanou narůstat do astronomických rozměrů. Oddlužení fyzických osob je pro mnoho dlužníků doslova vysvobozením, avšak za předpokladu, že dodržíte zákonem stanovené podmínky.
Komu dlužíte?
Oddlužení nebo také insolvence je možné pouze pro fyzickou osobu, která nemá dluhy z podnikání, případně pro právnickou osobu, jež není dle zákona podnikatelem a nemá dluhy z podnikání. Dříve než začnete podnikat jakékoli kroky k oddlužení, ujasněte si, komu vlastně dlužíte. Jestliže máte několik závazků vůči jednomu věřiteli, není splněna jedna ze základních podmínek oddlužení fyzických osob, která se týká mnohosti věřitelů. Aby vám insolvenční soud schválil návrh na oddlužení, musíte dlužit alespoň dvěma věřitelům a vaše závazky musí být 30 dnů po splatnosti. Stejně tak nesmíte být v posledních pěti letech pravomocně odsouzeni za majetkovou trestnou činnost.
Vyděláváte dostatečně?
Zahájení insolvenčního řízení je podmíněno vašim příjmem, zkrátka musíte přiměřeně vydělávat, abyste v následujících pěti letech byli schopni uhradit 30 % z celkového objemu vaší dlužné částky.
Oddlužení může probíhat dvěma způsoby:
- splátkovým kalendářem
- zpeněžením majetku
V praxi ve většině případů soud nejčastěji schvaluje splátkový kalendář, přičemž přijdete nejen o výraznou část mzdy, ale splátky se strhávají také z mateřské, rodičovské, důchodu, stipendií, darů,… Na živobytí vám zůstane jen nezabavitelné minimum, vše ostatní nad jeho rámec jde na dluhy, třeba i výhra v loterii nebo dědictví. Pokud je váš měsíční příjem nedostačující pro splacení třetiny všech dluhů, může soud určit oddlužení formou zpeněžení majetku. Zpravidla se jedná o nemovitost, kdy je majetek v insolvenčním řízení prodán a částka z prodeje je rozdělena mezi vaše věřitele. Pro oddlužení fyzických osob zcela postačí, když částka pokryje alespoň 30 % vašich dluhů.
Podání návrhu na oddlužení fyzické osoby
Jestliže splňujete základní podmínky oddlužení dané insolvenčním zákonem, můžete učinit konkrétní kroky a vyhlásit osobní bankrot. Ke krajskému soudu podle místa trvalého bydliště podáte návrh na povolení oddlužení prostřednictvím formuláře, který přesně vymezuje co uvést a jaké přílohy přiložit. Daný formulář je k dispozici na webových stránkách Ministerstva spravedlonosti a je možno si ho kdykoli stáhnout. V žádosti uvedete jak jste se dostali do platební neschopnosti a uvedete veškeré závazky a dluhy. Rozhodně nic nezatajujte, v opačném případě se může soud domnívat, že tímto konáním sledujete nepoctivý záměr a oddlužení vám nepovolí. Chcete-li s návrhem na povolení oddlužení uspět u soudu, musí mít všechny zákonem dané náležitosti. Pokud soud žádost schválí, zahájí insolvenční řízení a ustanoví vám insolvenčního správce. Ten na vás bude po celou dobu dohlížet. Insolvence končí po pěti letech, věřitelé dostanou částečně zaplaceno a dál na vás nemohou. Zbytek dluhů se odmaže.
Při oddlužení věnujte velkou pozornost zejména vyhotovení návrhu na povolení oddlužení. Nic neponechávejte náhodě a raději se obraťte na profesionály, notáře, advokáty, oddlužovací společnosti. Nemáte-li peněz nazbyt, žádost o oddlužení s vámi sepíši i v kterékoli finanční poradně.