Jak řešit oddlužení, když mám nemovitost

Vidina snadné půjčky je pro mnoho lidí natolik lákavá, že mnozí dlužníci se dostávají do finančních potíží kvůli své vlastní lehkovážnosti a neschopnosti myslet do budoucna. Co naplat, minulost už nikdo nezmění. Úvěrová smlouva je podepsána a z ní plynoucí závazky jasně dané. Věřitelé se ozývají a chtějí peníze. Pokud jste nasekali dluhy, musíte se s nimi nějak poprat. Naříkat nad tím, že máte malou výplatu a není z čeho splácet, vám nijak nepomůže. Můžete zkusit požádat soud, aby vám povolil vyhlásit osobní bankrot. Insolvenční soud pak řeší případ od případu, splátkovým kalendářem, prodejem bytu, domu, či dalšího majetku, případně kombinací obou variant. Ptáte se: jak řešit oddlužení, když mám nemovitost?

Splňujete základní podmínky oddlužení?

Dříve než začnete činit konkrétní kroky k oddlužení, ujasněte si, zda splňujete základní podmínky insolvenčního zákona. Ten říká, že musíte mít dluhy vůči alespoň dvěma věřitelům a být ve zpoždění se splátkami alespoň 30 dnů. Máte-li tedy například více půjček u jedné společnosti, soud vám žádost o oddlužení neschválí.

Za předpokladu, že je podmínka mnohosti věřitelů splněna, můžete začít přemýšlet o tom, jak řešit oddlužení, když mám nemovitost. Abyste se žádostí o osobní bankrot uspěli u soudu, musíte být schopni zaplatit minimálně 30 % celkového objemu všech závazků v následujícíh pěti letech. To znamená dostatečně vydělávat a plnit splátkový kalendář, a nebo zpeněžit stávající majetek.

V případě oddlužení formou splátkového kalendáře:

  • probíhá oddlužení po dobu 5 let, během nichž je dlužník povinen zaplatit věřitelům minimálně 30 % jimi přihlášených a následně soudem zjištěných pohledávek
  • dlužníkovi jsou peníze ukrajovány z platu, mateřské, rodičovského příspěvku, příspěvku na bydlení stipendií, důchodů
  • dlužník je povinen zpeněžit hodnoty získané dědictvím a darem
  • použít ke splátkám všechny mimořádné příjmy
  • dlužníkovi zůstává na živobytí jen nezabavitelná částka

V případě oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty:

  • oddlužení je zpravidla skončeno v kratší lhůtě
  • předmětem oddlužení je pouze majetek, který náleží do majetkové podstaty dlužníka v okamžiku schválení oddlužení

I přesto, že oddlužení formou zpeněžení majetkové podstaty dlužníka je v porovnání s oddlužením formou splátkového kalendáře ve výrazné menšině, je pro mnoho lidí doslova vysvobozením z dluhové pasti.

Oddlužení zpeněžením majetku

Chcete-li se oddlužit tím způsobem, že prodáte veškerý svůj majetek, musíte nejprve podat insolvenční návrh spolu s návrhem na povolení oddlužení ke krajskému soudu v místě trvalého bydliště. Jakmile soud zahájí insolvenční řízení, věřitelé se nemůžou domáhat plnění svých pohledávek a je nutno vyčkat na rozhodnutí soudu. Insolvenční soud posoudí, zda dlužník splňuje znaky úpadku a nebude-li vyžadovat žádné další doplňující informace, vydá usnesení o úpadku s povolením oddlužení a následně rozhodne o oddlužení prostřednictvím prodeje majetku.

Dlužník, který má schváleno oddlužení zpeněžením majetkové podstaty, po rozhodnutí o schválení oddlužení není povinen majetek získaný např. dědictvím či darem zpeněžit a jeho výtěžek předat jako mimořádnou splátku. Věřitelé dlužníka mohou být uspokojeni pouze z majetku, který je součástí majetkové podstaty dlužníka v době schválení oddlužení.

Podle insolvenčního zákona může o osobní bankrot požádat pouze fyzická osoba, která nemá dluhy z podnikatelské činnosti, oddlužením nesleduje nepoctivý záměr a nebyla v posledních pěti letech pravomocně odsouzena za majetkovou trestnou činnost.

V případě, že se rozhodnete oddlužit prostřednictvím osobního bankrotu, věnujte největší pozornost samotnému zpracování návrhu na povolení oddlužení. Perfektní návrh bez formálních chyb vám dává prvořadou šanci na úspěch. V opačném případě vám soud žádost okamžitě zamítne.

Napsat komentář