Potřebujete pomoc s oddlužením? Obraťte se na profesionály

Jsou-li splátky dluhů už nad vaše možnosti, úroky neúnosně rostou a exekutoři si u vás podávají kliku u dveří, často nezbývá nic jiného, než požádat o osobní bankrot. Oddlužení neboli osobní bankrot je administrativně náročnou záležitostí, která vyžaduje alespoň základní orientaci v podmínkách insolvenčního zákona. Pokud se v daném prostředí nepohybujete jako ryba ve vodě, je jistě na místě obrátit se na odborníky a požádat o pomoc s oddlužením. Rozhodně však není nutné za profesionální pomoc platit a zadlužovat se ještě víc! Lze ji získat i zadarmo a možná i v lepší kvalitě.

Kam se obrátit o pomoc

Společností, které slibují, že vás nadobro zbaví dluhů, je v Česku nespočet. Ale pozor! Některé firmy si za vyřízení osobního bankrotu účtují desetitisíce, a proto se stává, že na cestě ke dnu pošlou zbídačeného dlužníka ještě níž. Navíc, vybrat mezi nimi opravdovou kvalitu je poměrně obtížné a jediným měřítkem se většinou stávají osobní zkušenosti druhých lidí. Proto hledáte-li pomoc s oddlužením, buďte obezřetní. Poptejte se známých, zapátrejte v diskuzích na sociálních sítích, dejte na reference a teprve poté se rozhodujte. Nebývá ojedinělým případem, že návrh na povolení oddlužení zpracovaný oddlužovací společností je soudem smeten ze stolu z důvodu formální chyby. Na druhou stranu však existují služby zadarmo a dost možná i v lepší kvalitě. Funguje řada bezplatných finančních poraden a neziskových organizací, kde vám se vším rádi a ochotně poradí.

Perfektně zpracovaný návrh

Správně sepsat žádost o oddlužení skutečně není jen tak jednoduché, takže je určitě v pořádku, že existují subjekty, které člověku ve finanční tísni pomohou. Bohužel, problémem je jejich kvalita. Přitom základem úspěchu u soudu je perfektně zpracovaný návrh. Pokud je špatný a neobsahuje veškeré náležitosti, soud vám dá sedmi denní lhůtu na nápravu. V případě, že tuto šanci promarníte, máte smůlu a soud žádost automaticky zamítne.  Avšak abyste mohli požádat o oddlužení, musíte nejprve splňovat základní podmínky insolvenčního zákona. Víte, jaké to jsou?

Oddlužení má své podmínky

Oddlužení je velmi často jedinou cestou, jak problém s dluhy vyřešit jednou provždy, ale nedá se říci, že by bylo pro každého. Insolvenční zákon má jasně daná pravidla. V prvé řadě musíte mít závazky alespoň ke dvěma věřitelům a být v prodlení se splácením minimálně 30 dnů. Máte-li tedy například dvě a více půjček u jedné nebankovní společnosti, podmínku nesplňujete. Dále je nutné mít dostatečné příjmy, kterými dokážete pokrýt nejen jednotlivé měsíční splátky, ale musí vám ještě zůstávat finance na živobytí. Měsíčními splátkami je nutné v následujících pěti letech zaplatit nejméně 30 % z celkového objemu všech závazků. Další možností je oddlužení formou zpeněžení majetku a nebo prostřednictvím třetí osoby. Insolvenční soud posuzuje každý případ individuálně a vždy přihlíží k okolnostem, proto je také možná kombinace splátkového kalendáře a prodeje majetku.

Podáním návrhu na insolvenci soud okamžitě zahájí insolvenční řízení, které neprodleně zastaví i probíhající exekuci a další praktiky vymahačských firem. Nikdo z věřitelů nemůže uplatňovat svoje pohledávky mimo insolvenční řízení, stejně tak ani dlužník nesmí nikomu nic platit. Je třeba vyčkat na rozhodnutí soudu o povolení oddlužení. Pokud soud žádost zamítne, exekuce a vymáhání se znovu rozbíhají. Z toho důvodu je třeba věnovat sepsání návrhu velkou pozornost.

Napsat komentář